ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба на вицепремиерот Адеми со амбасадорот на Р.Словенија, г.Раковец
15:19, четврток, 28 април 2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, д-р Арбр Адеми денеска оствари средба со Амбасадорот на Република Словенија во нашата земја, Н.Е. г. Бранко Раковец.

Вицепремиерот Адеми накусо го информираше г. Раковец за минатонеделната официјална посета на Р. Словенија и изрази благодарност за дадената поддршка од негова страна при остварување на истата.

За време на средбата соговорниците се осврнааа на актуелната политичка состојба во државата, билатералната соработка помеѓу двете земји како и на поддршката која нашата земја ја добива од Република Словенија на својот евроинтегративен пат.

Во однос на политичките случувања во Македонија, вицепремиерот Адеми се осврна на последните настани во земјата, која се наоѓа во исклучителна комплексна политичка состојба и изрази уверување дека откакажаната лидерска средба во Виена, под покровителство на Комесарот Хан и тројцата европратенци, ќе треба итно да ги поттикне лидерите на политичките партии да побараат нов начин за излез од кризата и позитивен исход. Адеми истакна дека треба да се следат постулатите од Политичкиот договор и да се организираат кредибилни и инклузивни избори, кои ќе бидат признаени од меѓународната заедница.

Во тој контекст беше побарана поддршка од Словенија за задржување на препораката за почеток на преговори, што за нас е од особена важност, и беше посочено дека не треба да бидеме ценети само според моменталната ситуација, туку и според целокупниот досегашен напредок.
Во врска со билатералната соработка помеѓу двете земји, соговорниците зеднички оценија дека истата е на исклучително високо ниво и дека двете земји имаат стратешко партнерство кое се карактеризира со континуирана поддршка за процесот на ево-атлантска интеграција на Македонија. Исто така беше заклучено дека постојат услови за понатамошно продлабочување на соработката во сферата на економските и трговските односи.

Во однос на миграциската криза, Амбасадорот Раковец ја истакна позитивната и конструктивна улога на Македонија во справувањето со истата и нејзиниот придонес за спречување на обидите за нелегален премин на македонско -грчката граница. Улогата на Македонија беше оценета како многу значајна и како јасен придонес кон сеопштиот план на ЕУ за справување со миграциската криза.

Соговорниците се осврнаа и на значењето на добрососедските односи и регионалната соработка при што уште еднаш беше заеднички потенцирано дека билатералните спорови не треба да ги попречуваат земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон ЕУ.

Сподели ја содржината!
Новости
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
Средба на ЗПВ Димитров со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.