ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба на Вицепремиерот Адеми со германската амбасадорка во Македонија г-ѓа Алтхаузер
15:00, четврток, 21 април 2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, д-р Арбр Адеми денес оствари прва официјална средба со амбасадорката на Република Германија во Република Македонија, г-ѓа Кристине Алтхаузер.

На средбата, Вицепремиерот Адеми и Амбасадорката Алтхаузер се осврнаа на политичката криза во земјава, истакнувајќи дека е потребно сите потписници на договорот од Пржино да ги исполнат своите обврски за надминување на состојбата.

Вицепремиерот Адеми го изрази своето уверување дека и покрај моменталната состојба, Република Македонија стои и ќе остане на својата евроатланска стратешка ориентација. Ние сакаме да станеме членка на НАТО, во најкус можен рок, а исто така сакаме да ги започнеме и пристапните преговори за членство во ЕУ, истакна Адеми.

Вицепремиерот Адеми изрази благодарност за досегашната германска поддршка на земјава, со очекување дека соработката ќе продолжи во идниот период. Република Македонија и Сојузна Република Германија негуваат традиционално добри билатерални односи, кои се гледаат во тесната соработка како стратешки партнери, што се реализира преку одредени заеднички проекти, како и директна поддршка преку канцеларијата на ГИЗ.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: Полската помош соодветствува со фазата на олеснување на рестриктивните мерки
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.