ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба на Вицепремиерот Адеми со француската амбасадорка Оер
14:01, вторник, 19 април 2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Арбр Адеми денес оствари прва работна средба со амбасадорката на Република Франција во Република Македонија, Н.Е. г-ѓа Лоренс Оер.

Вицепремиерот Адеми и амбасадорката Оер разговараа за последните политички случувања во земјава, истакнувајќи дека исполнувањето на обврските од Политичкиот договор од страна на сите политички партии без исклучок е од клучно значење за земјата.

Вицепремиерот Адеми изрази благодарност за поддршката која Република Франција и ја дава на Република Македонија и истакна дека организирањето на Парискиот самит, кој претставува одлична можност за продолжување на соработката на земјите од регионот, е уште една потврда за тоа. Значајна е и заложбата на Франција како и нејзините ставови за продолжување на политиката на проширување со земјите од Западен Балкан независно од настаните во Унијата.

На средбата особено беше истакната и важноста за спроведување на обврските од Итните Реформски Приоритети како и целосното спроведување на Охридскиот Рамковен Договор како важен аспект за евро -атлантската перспектива на земјата.

Вицепремиерот Адеми ја увери Амбасадорката Оер дека лично ќе се залага за продолжување и продлабочување на одличната соработка меѓу двете земји.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: Полската помош соодветствува со фазата на олеснување на рестриктивните мерки
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.