ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Денеска стапи во сила спогодбата за патување со лични карти меѓу државјаните на Република Македонија и Република Косово
12:08, недела, 17 април 2016

Денеска официјално стапи во сила спогодбата за патувањето со лични карти меѓу државјаните на Република Македонија и Република Косово.
Спогодбата е склучена врз основа на меѓународните правни принципи и пријателските односи меѓу двете земји, во насока на натамошно продлабочување на соработката воедно и олеснувањето на патувањето на граѓаните на двете земји.

Имајќи ги во предвид добрососедските односи меѓу државјаните на двете земји, како и потребата за често преминување на границата на лицата кои живеат во пограничниот регион со ова спогодба се овозможува олеснување на нивното движење, како и олеснувањето на движењето на стоки, што ќе влијае позитивно на економскиот развој на двете земји.

Ова спогодба е склучена на почетокот на годината во Приштина, од денеска таа се спроведува.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.