ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Учество на Вицепремиерот за европски прашања Адеми на неформалниот состанок на министри за европски прашања во Амстердам
09:51, вторник, 12 април 2016

Вчера, заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, д-р Арбр Адеми, учествуваше на неформален состанок на Советот за општи работи на ЕУ на министри за европски прашања, во организација на министерот за надворешни работи на Кралството Холандија во функција на претседавач на ЕУ. На вечерата се дискутираше за развојот на најновите состојби во Европската унија.

На низата неформални билатерални средби со своите колеги од Албанија,Бугарија,Турција како и претставниците на Црна Гора, Словенија, Хрватска и Обединетото Кралство разменија ставови околу актуелните политички случувања во земјата со фокус на подготовка на изборите и случувањата на македонско -грчката граница.

На посебната билатерална средба со министерството за надворешни работи на Кралството Холандија, соговорниците посебно се интересираа за подготовката на претстојните избори нагласувајќи дека само кредибилни избори со широко прифатени резултати ќе и обезбедат на Македонија враќање на евроатлантскиот пат.

Вицепремиерот изрази благодарност за досегашната принципиелна поддршка на Кралството Холандија вклучително за време на претседавањето нагласувајќи дека кризата со мигрантите и бегалците покажува колку е значајно сите земји од Западен Балкан да бидат интегрирани во ЕУ што поскоро.

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.