ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Државниот секретар во Секретаријатот за Европски прашања Ана Блажеска е во официјална посета на Белград, Република Србија.
15:55, петок, 08 април 2016

Во рамки на посетата таа оствари средби со Тања Мишчевиќ, Шеф на преговарачкиот тим на Република Србија со Европската Унија и Ксенија Миленковиќ, Директор на Канцеларијата за Европски интеграции на Република Србија.

На средбите се разговараше за можностите за соработка помеѓу двете држави како и размена на информации и искуства во преговарачкиот процес. Традиционално добрите односи како и активната политичка, економска и секторска соработка помеѓу Република Србија и Република Македонија исто така, беа предмет на разговор на остварените средби.

Во рамки на средбите беа разговарани и големиот број на можности за остварување взаемна соработка преку инструментите на ЕУ и искористување на фондовите кои се ставени на располагање на двете земји.

На крајот на разговорите беше потенцирано дека двете земји ќе останат посветени на развивање на добрите меѓусоседски односи.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: Полската помош соодветствува со фазата на олеснување на рестриктивните мерки
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.