ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба на Вицепремиерот Бесими со министерот за Европа, интеграција и надворешни работи на Австрија, г. Себастијан Курц
15:25, петок, 18 март 2016

 Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, д-р Фатмир Бесими престојува во работна посета на Република Австрија. Вицепремиерот Бесими оствари средба со министерот за Европа, интеграција и надворешни работи на Австрија, г. Себастијан Курц.


Поддршката од страна на Австрија е од суштинско значење за Република Македонија, истата e зајакната и со донесувањето на Акцискиот план Австрија-Македонија, во текот на Вашата посета на земјата во февруари, рече Вицепремиерот Бесими. Билатералните односи меѓу Република Македонија и Република Австрија се карактеризираат со пријателство и разбирање и динамичен дијалог на високо ниво. Двете страни покажуваат интерес за постојано унапредување на односите и на соработката во голем број на области.
На средбата се разговараше и за евроинтегративниот процес на земјата. Австрија е една од земјите Пријатели на Македонија и дава заложба за европската перспектива, како на Македонија, така и на регионот. Македонија треба да напредува во претпристапниот процес, бидејќи отпочнувањето на преговорите е најдобар инструмент за разрешување на клучните предизвици, истакна Бесими.


Во текот на разговорот Вицепремиерот Бесими се осврна на развојот на политичката состојба во Македонија и потсети на заложбата на земјата за целосно исполнување на политичкиот договор од јуни минатата година. Исто така, тој ги потенцираше и напорите на земјата за отворена соработка со ЕУ при справувањето со мигрантската криза со што покажа дека е сериозен партнер на Унијата. Република Македонија го поддржува заедничкиот, координиран и сеопфатен европски пристап во управувањето со бегалската криза.
Вицепремиерот Бесими и министерот Курц изразија задоволство за продолжувањето на соработката меѓу Република Австрија и Република Македонија.


За време на посетата, Вицепремиерот Бесими одржа и предавање на Дипломатската академија во Виена на тема: „Интеграцијата на Македонија во ЕУ: предизвици и како понататаму”

Сподели ја содржината!
Новости
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
Средба на ЗПВ Димитров со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.