ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Делегација од Комисијата за европски прашања на холандскиот парламент на средба со Вицепремиерот Бесими
12:12, понеделник, 29 февруари 2016

Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија, д-р Фатмир Бесими денес оствари средба со висока делегација од Комисијата за европски прашања на холандскиот парламент, предводена од претседателот на Комисијата, г. Малик Азмани. Во придружба на делегацијата беше и амбасадорот на Кралството Холандија во Република Македонија, г. Вилем Вутер Пломп.

Вицепремиерот Бесими упати честитки за холандското преземање на претседателството на ЕУ и изрази надеж дека досегашната соработка меѓу Холандија и Македонија ќе продолжи, и дека Холандија и понатаму ќе ги поддржува евроатлантските аспирации на земјата.

На средбата Вицепремиерот Бесими се осврна на активностите кои се реализирани во рамките на итните реформски приоритети во областите на судство, следење на комуникациите, борбата против корупција и организиран криминал, реформите во јавната администрација и изборните реформи, медиумите и спроведувањето на Охридскиот рамковен договор. Тој истакна дека итните реформски приоритети и понатаму остануваат во фокусот и посветено ќе се работи на нивно реализирање.

Во однос на справувањето со мигрантската криза, Бесими истакна дека во Македонија мигрантите се третираат на целосно хуман начин, почитувајќи ги сите меѓународни правни обврски, во целосна координација со политиките на ЕУ.

Билатералната соработка помеѓу Холандија и Македонија се одвива во рамките на неколку проекти, и тоа преку донаторска помош, обуките од МАТРА, ЦДАД проекти, програмата ОРИО, како и твининг со партнери од Холандија.

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.