ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Донаторска средба посветена на миграцијата
15:40, понеделник, 22 февруари 2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими, денеска се обрати на редовен донаторски состанок, посветен на миграцијата и бегалската криза, со цел координирање на напорите и акциите на сите засегнати страни во справувањето со овој предизвик од глобални размери.

Учесници на настанот беа амбасадори на земјите членки на ЕУ, претставници на меѓународните организации инволвирани во процесот, како и претставници на државните институции и експерти.
Вицепремиерот Бесими подетално се осврна на конкретните активности и напорите за градење на потребните капацитети за справување со ситуацијата , како и на актуелните потреби кои произлегуваат од секојдневната грижа за бегалците.

За време на состанокот беше истакнато дека Македонија останува посветена во исполнувањето на своите обврски со целосно почитување на меѓународните правила и стандарди, што вклучува и, поддршка на бегалците во обезбедување на привремено засолниште, одмор, храна, медицинска заштита, обезбедување и навремена размена на информации и ефективна соработка и координација, менаџирање на миграциските текови преку обезбедување на целосна регистрација на пристигнувања, зајакната гранична контрола, подобрување на полициската и судската соработка како и интензивирани активности против криумчарењето мигранти и трговија со луѓе. Овие активности се спроведуваат во тесна соработка на нашите надлежни институции, со ФРОНТЕКС, повеќе земји членки на ЕУ и надлежните меѓународни институции.

За поздравување е новата специјалена мерка на ЕУ за 2016 година, со буџет од 10 милиони евра за нашата земја, како поддршка на Министерството за внатрешни работи во насока на подобрување на можностите за гранично управување, истакна Бесими.

На крајот од своето обраќање вицепремиерот Бесими се заблагодари на билатералните партнери, за помошта која ја дадоа на нашата земја како подршка за справување со мигрантско-бегалскиот предизвик, но дека и понатаму се потребни финансиски средства за тековните трошоци и за идните потреби.

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.