ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бесими, реализираше средба со Амбасадорите на земјите членки на Европската Унија
15:41, петок, 11 декември 2015

 Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р. Фатмир Бесими, заедно со Амбасадорот и Шеф на Делегацијата на ЕУ во Република Македонија, Аиво Орав, во пресрет на претстојните состаноци на Советот на ЕУ и Европскиот совет, кои се одржуваат во текот на следната недела во Брисел, реализираше работна средба со Амбасадорите на земјите членки на ЕУ.

На средбата Вицепремиерот Бесими, накусо се осврна на последниот Извештај на ЕК за земјата и при тоа информираше за преземените конкретни активности и планираните активности на Владата за пресретнување на препораките од Извештајот, вклучително и напредокот во имплементацијата на Итните реформски приоритети. Исто така, од страна на Вицепремиерот беше истакнато дека голем дел од политички договорените обврски се реализирани или се во тек на реализација. Иако реално постојат и одредени отворени прашања за кој се уште се разговара, политичката волја е круцијална за финализација на обврските и влегување во фаза на конкретни подготовки за организација на парламентарните избори, планирани за следниот април.

Од страна на Амбасадорот Орав и амбасадори од земјите членки на ЕУ, беше покажан интерес за целосната имплементација на Политичкиот договор од јуни/јули, како и видливи резултати и напредок во реализацијата на Итните реформски приоритети. Посебен интерес побудува формирањето на Државната изборна комисија, нејзиниот почеток со работа и навремената организација на изборите, вклучително и подготовката на Изборните списоци.
Како резултат од отворената и пријателска дискусија во текот на средбата, за наредниот период, беа договорени редовни и тематски брифинзи за напредокот во реализацијата на Итните реформски приоритети, со цел детално и навремено информирање на земјите членки и ЕУ институциите за нашиот напредок.

Сподели ја содржината!
Новости
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
ЗПВ Димитров: „Новата Методологија за пристапување овозможува подинамичен и посуштински преговарачки процес. Нашата цел е тоа целосно да го искористиме"
ЗПВ Димитров: „Во ова клучно време во процесот на интеграција во ЕУ, од исклучителна важност е поддршката од нашите билатерални партнери"
Димитров: „Од Грција очекуваме поддршка и помош на европскиот пат“
ЗПВРСМ Димитров: „Привилегија е што ја имаме Германија за пријател кој ќе ни помогне да ја преминеме линијата на зедничкиот успех“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.