ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Оддржана НПАА работилница на 10-та ревизија на НПАА
15:22, среда, 09 декември 2015

 Секретаријатот за европски прашања во соработка со германското друштво за меѓународна соработка ГИЗ организираше работилница посветена на 10 циклус на ревизијата на НПАА. На работилницата учествуваа околу 140 претставници од релеватните министерства и други институции во периодот од 1 до 4 декември 2015 во Охрид.

Воведно обраќање пред присутните членови на НПАА работни групи, претставници од сите министертсва и институции, вклучени во процесот имаше Државниот секретар во Секретаријатот за европски прашања Ана Блажевска.

НПАА претставува единствена рамка на планирање, мониторинг, известување и управување со процесот на европска интеграција. Само како интегрална рамка на структури и процеси, може да го задржи континуитетот на процесот, и да ги одржи капацитетот на координативните структури. Тука се вмрежуваат ЕУ приоритетите со нашите национални приоритети.
НПАА е заедничка визија на администрацијата на сите нивоа, и заеднички план за напредокот во процесот на интеграција.

Сподели ја содржината!
Новости
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
Средба на ЗПВ Димитров со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.