ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Работна посета во Брисел на Државниот секретар во Секретаријатот за европски прашања, Блажеска
14:02, среда, 18 ноември 2015

Во рамки на работната а посета на Брисел, Државниот секретар Ана Блажеска, оствари работни средби со К. Вент, Директор при ГД НЕАР.

За време на средбата, Државниот секретар Блажеска ја истакна важноста на добиената седма по ред препорака за почеток на преговорите со ЕУ.Беа разговарани повеќе активности кои ги спроведува Владата со цел подобрување и унапредување на степенот на подготвеност на Република Македонија за членство во Европската Унија. Исто така, беше разговарано за искористеноста на ИПА како и за спроведувањето на забелешките од ИПА ревизорскиот извештај.

Државниот секретар Блажеска, на средбите истакна дека европската интеграција останува клучен стратешки приоритет на нашата земја. Во тој контекст, нагласи дека од страна на Владата се следи реализацијата на селектираните приоритети врз основа на препораките на Европската Комисија, кои се клучни во процесот на пристапување во ЕУ.Нагласи, исто така, дека од голема помош за Македонија се и отворените фондови преку ИПА инструментот, кои се расположливи за македонските институции и граѓани, во повеќе различни области. Преку овие фондови, до сега се реализирани голем број на инфраструктурни проекти кои се од корист за граѓаните.

Во рамки на посетата, се оствари средба со Ректорот на Колеџот на Европа, д-р Јорг Монар во седиштето на колеџот во Бриж. На средбата се разговараше за различните можности за соработка преку можности за стипендирање на студенти од Македонија.

Исто така, се одржаа и средби со Д. Кулен, шеф на одделението задолжено за Македонија при ГД НЕАР, М. Јунг, шеф на одделението за Западен Балкан и регионална соработка при ГД НЕАР. На средбите се разговараше за добиениот извештај за напредокот и Стратегијата за проширување на ЕУ.На средбата со М. Јунг се резговараа различните можности кои ги нуди регионалната програма на ИПА како и за различни проекти од областа на инфраструктурно поврзување.

Државниот секретар Блажеска учествуваше и на брифингот кој се одржа во македонската Мисија во Брисел со членовите на COWEB (Работна група за Западен Балкан). На брифингот кој го одржаа заедно со Амбасадорот на Република Македонија во ЕУ, Лепавцов, пред членовите на COWEB заеднички го презентираа напредокот на Република Македонија во исполнување на политичкиот договор и итните реформски приоритети.

Сподели ја содржината!
Новости
Средба на Димитров со советникот на Меркел: Одржувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде огромен поттик да ја изодиме клучната етапа од патот кон членство во ЕУ
ЗПВ Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер, Багер
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.