ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Отпочнат циклус ЕУ разговори ЕУ неколеблив приоритет
15:46, среда, 11 март 2015

Секретаријатот за европски прашања во насока на реализирање на ЕУ Агендата 2015, со цел подобрување на квалитетот во процесот на пристапување во Европската Унија , водејки се од начелата на инклузивност и трaнспарентност во своето работење отпочна со дебатен циклус “ЕУ разговори” (EU Talks).

Темата на денешната прва дебата од циклусот беше“ЕУ останува нашиот приоритет“.

Дебатата отвори можност за размена на мислења и ставови во поглед на aктуелни теми од дневно политички карактер, како и теми кои се од стратешки, долгорочен интерес за Република Македонија.

Од страна на присутните дебатата беше оценета како позитивен пример за отворање на конструктивен и инклузивен дијалог помеѓу креаторите на јавното мислеење и претставници на Секретаријатот за европски прашања.

Она за кое сите беа согласни е дека ЕУ обил е и ќе остане нашиот приоритет, тоа никој во изминатите години, ниту денес не го довел во прашање.

Учесници на дебатата беа угледни претставници на граѓанскиот сектор и академската заедница, а истата беше водена од страна на Заменикот претседател на Владата на Република Македонија д-р Фатмир Бесими со вклучесност на стручни претставници од Секретаријатот за европски прашања.

ЕУ разговорите, имаат за цел, преку отворена, стручна и конструктивна дебата, помеѓу различни општествени чинители на актуелни теми и прашања, да придонесат кон калибрирање на заеднички ставови, насоки и предлози кои може да водат кон решенија.

ЗПВРМ Бесими и Секретаријатот за европски прашања, ќе организираат и ќе бидат домаќини на серија дебати, под насловот, ЕУ Разговори во текот на 2015 година, со вклучување на истакнати политичари, функционери, универзитетски професори, претставници на бизнис заедницата, претставници на невладиниот сектор, новинари и други активни и влијателни личности од нашето општество.

На денешната дебата беа најавени следните во доменот на економските перспективи, родовата еднаквост, човековите права и ЕУ Фондовите.
 

Сподели ја содржината!
Новости
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
Средба на ЗПВ Димитров со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.