ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Посета на ученици на Секретаријатот за европски прашања
12:58, петок, 27 февруари 2015

Секретаријатот за европски прашања денес беше домаќин на група ученици од Quality Schools International. Станува збор за ученици од 11 до 17 годишна возраст од различни земји, кои заедно со нивните семејства живеат во Македонија.

За време на нивниот престој во СЕП учениците се сретнаа со Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими, каде имаа можност да дискутираат за европските аспирации на Република Македонија, важноста и предизвиците кои земјата ги соочува во процесот на интеграција како и за други прашања од нивен интерес.

“Диверзитетот во оваа група и вашата поврзаност со Македонија ќе допринесе за посилна врска со нашата земја што ќе ве направи идни амбасадори на Република Македонија” им порача Вицепремиерот Бесими на учениците.

По завршувањето на дискусијата учениците имаа можност да ги посетат просториите на СЕП а воедно и да се запознаат со работата на секторите во Секретаријатот.

Сподели ја содржината!
Новости
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
ЗПВ Димитров: „Новата Методологија за пристапување овозможува подинамичен и посуштински преговарачки процес. Нашата цел е тоа целосно да го искористиме"
ЗПВ Димитров: „Во ова клучно време во процесот на интеграција во ЕУ, од исклучителна важност е поддршката од нашите билатерални партнери"
Димитров: „Од Грција очекуваме поддршка и помош на европскиот пат“
ЗПВРСМ Димитров: „Привилегија е што ја имаме Германија за пријател кој ќе ни помогне да ја преминеме линијата на зедничкиот успех“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.