ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: И НАТАМУ ОЧЕКУВАМЕ СИЛНА ПОДДРШКА ОД СЛОВЕНИЈА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ
15:20, вторник, 21 јули 2020

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи во Секретаријатот за европски прашања оствари средба со Амбасадорот на Република Словенија во земјава, Милан Јазбец, по повод завршувањето на неговиот мандат.

Вицепремиерот Османи изрази огромна благодарност за целокупната поддршка и ангажман на Амбасадорот Јазбец за време на неговиот мандат, вклучувајќи ја и поддршката која ја обезбеди Република Словенија за нашата земја за успешно справување со пандемијата предизвикана од КОВИД 19.

"Словенија е една од нашите најблиски поддржувачи и сојузници во нашите напори за интеграција во ЕУ, и искрено се надевам дека истата ќе продолжи и понатаму особено во втората половина на 2021 година, кога Словенија ќе претседава со Советот на ЕУ во насока на унапредување на пристапните преговори" - истакна Османи.

Во оваа прилика тој се заблагодари и за силната и безрезервна поддршка од Република Словенија за нашето членство со НАТО Алијансата особено што Словенија беше втората држава чие Собрание го ратификуваше Пристапниот протокол за членство на нашата земја во НАТО, а изрази и задоволство што токму за време на неговиот мандат нашата земја стана 30 членка на НАТО.
Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.