ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Донација од бизнис секторот во правец на борбата против пандемија пристигна во земјава
17:09, вторник, 21 јули 2020

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, г. Бујар Османи, во улога на Национален координатор на странска помош во земјава, денеска во Секретаријатот за европски прашања ја прими донацијата тестови SARS-COVID19  за дијагностицирање на вирусот КОВИД-19.

Донацијата ја обезбедија претприемачите Лазим Дестани од компанијата "Еколог", Назми Виќа од компанијата "АББРУЧ AWR" и Ремзи Ејупи од компанијата "Еврокоха". Тестовите се наменети за Институтот за јавно здравје и ќе бидат веднаш ставени во функција.

Вицепремиерот Османи за време на примопредавањето  изрази благодарност до бизнисмените за оваа донација. "Искрена благодарност до целата бизнис заедница за континуираната поддршка во справувањето со КОВИД-19, секако посебна благодарност и за г-нот Дестани, г-нот Вика, и г-нот Ејупи за денешната донација, која претставува значајна поддршка во справувањето со пандемијата" - истакна Османи за време на предавањето на донацијата.

Претставникот на донаторите при средбата истакна дека ова е само мал придонес во борбата на државата со светската пандемија, со надеж за поттик на другите претприемачи да се придружат на овие хуманитарни активности.

Сподели ја содржината!
Новости
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
Средба на ЗПВ Димитров со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.