ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Бесими се обрати на шестата симулација на Модел Европски Парламент
11:24, понеделник, 23 февруари 2015

На 22 февруари, во просториите на Градското Собрание во Скопје, се одржа завршниот настан на шестата по ред симулација на Модел европски парламент.

На настанот свое обраќање имаа Заменик Претседателот Бесими, Н.Е. Амбасадор на Кралството Шпанија, г-д Каранза и Директорот во Меѓународните училишта Нова, г-дин Новаковски.

Вицепремиерот Бесими во своето обраќање истакна дека со текот на годините се докажа стабилноста и квалитетот на овој модел и заради тој квалитет во иднина очекува да не се запре тука, очекува поголемо јавно присуство на истиот.
“Освен тоа што се стекнавте со знаење, искуство и нови пријателства, Вие креиравте заедница. Ова е начинот на кој се креираат вредности. На овој начин ја креирате вашата иднина, вашата Македонија“ – истакна Бесими, поттикнувајки ги младите дебатери да размислуваат во насока на што поголема поврзаност и на тоа нивниот глас, нивните Резолуции, да бидат слушнати и во јавноста.

Н.Е. Каранза говорејки за идејата за суперанационализам, во насока на делење, наместо губење на суверенитетот и релацијата на Европската Унија со земјите од Западен Балкан, истакна “ова што го гледам пред мене е културата на Европската Унија, луѓе седнати заедно, разговараат, преговараат во насока на изнаоѓање решение. Од страна на Директорот Новаковски беше истакната битноста од напорна работа, а не празното потпирање на таленти и вродени вештини во насока на постигнување на резултати.

Модел европски парламент – Македонија е програма за средношколци која функционира како дел од дополнителната наставна програма во средните училишта во Република Македонија. Преку практично симулирање на работата на Европскиот Парламент оваа програма им овозможува на учениците да се постават во улога на парламентарци во парламентот на ЕУ и преку овие симулации да развиваат вештини како дебатирање, јавно говорништво, лобирање, пишување резолуции и многу други вештини.

Националната симулацијата на Европскиот парламент е настан кој се одржува два пати во годината , започнувајки од 2012 година на кој учество земаат 80 средношколци и 20 професори од 20 средни училишта од Република Македонија, во организација на Меѓународните училишта „НОВА“, а подржан од страна на ЕУ инфо центар, Град Скопје и СЕП. Најдобрите пет делегати од симулацијата ќе имаат можност да учествуваат на Интернационалната сесија на „Модел европски парламент“.

Секретаријатот за европски прашања во континуитет го поддржува настанот во рамки на својата Кампања “ Младите за Европа“, во рамките на која првонаградените петмина дебатери поминуват еден работен ден со Вицепремиерот Бесими и вработените во Секретаријатот за европски прашања.

Сподели ја содржината!
Новости
Средба на Димитров со советникот на Меркел: Одржувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде огромен поттик да ја изодиме клучната етапа од патот кон членство во ЕУ
ЗПВ Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер, Багер
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.