ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Европската Унија во Македонија - Кафе пауза со Италијанската амбасада
14:35, четврток, 06 ноември 2014

Денеска во просторијата на МК-ЕУ Инфо центарот, Секретаријатот за европски прашања во соработка со Италијанската амбасада го одржаа првиот од серијата настани во рамки на проектот, “Европската Унија во Македонија - Кафе пауза со Италијанската амбасада”.

На настанот присуствуваа младинските организации, граѓаните, вработените во СЕП, амбасадорите на земјите членки на ЕУ и претставниците на медиумите, кои имаа можност да се дружат со Заменик Претседателот за европски прашања д-р Фатмир Бесими и Италијанскиот амбасадор г-дин Ернесто Белели, кој воедно ги запозна присутните со вредностите, традицијата и културата на Италија.

Секретаријатот за европски прашања и Италијанската амбасада одлучија својата кафе пауза да ја поминат во знакот на италијанската музика, кафе и вкусот на италијанската храна.

Основсната цел на настанот е приближување на вредностите на ЕУ и нејзините земји членки до граѓаните на Република Македонија, вклучување на младите во промовирањето на вредностите на ЕУ, можноста на секој граѓанин за вклучување како и поблиска неформална соработка со претставниците на медиумите.

Вицепремиерот Бесими истакна дека вклучувањето на амбасадите - амбасадорите на земјите членки на ЕУ во реализација на идните промотивни настани е уште една потврда дека тие се наши вистински пријатели и дека искрено ја поддржуваат интеграцијата на Македонија во Европската Унија.

Проектот "Европската Унија во Македонија" ќе се спроведува во соработка со амбасадите на земјите членки на Европската Унија во Република Македонија, каде што промотивните настани ќе бидат организирани за секоја земја членка на ЕУ засебно, еднаш во месецот.
 

Сподели ја содржината!
Новости
Средба на Димитров со советникот на Меркел: Одржувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде огромен поттик да ја изодиме клучната етапа од патот кон членство во ЕУ
ЗПВ Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер, Багер
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.