ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Дискусија со академската заедница за Извештајот на Европската комисија
15:14, петок, 10 октомври 2014

По добивањето на Извештајот за напредокот на Република Македонија, за 2014 година, од страна на Европската Комисија, како и добивањето на шестата препорака за почеток на пристапните преговори, Секретаријатот за европски прашања во насока на обезбедување на сеопфатност и инклузивност на процесот и анализа на извештајот, организира серија на дискусии со надлежните институции, академската заедница, граѓанскиот сектор и бизнис заедницата.

Денес, во просториите на Секретаријатот за европски прашања се одржа дискусија во врска со Извештајот за напредокот на Република Македонија, со академската заедница. На дискусијата беа присутни претставници од шесте Универзитети со кои Секретаријатот за европски прашања има склучено Меморандум за соработка: Универзитетот Кирил и Методиј – Скопје, Универзитетот на Југоисточна Европа, Универзитетот “Св. Климент Охридски“-Битола, Државниот Универзитет во Тетово, Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“ Охрид и Универзитетот „Гоце Делчев“- Штип.

Вицепремиерот Бесими истакна дека најважно е што и во овој Извештај ја задржавме препораката за почеток на преговорите, што е битно за понатамошната реализација на реформскиот процес. Ова е исто така уште една потврда дека проширувањето останува во агендата на Европската Унија. Владата, истакна Бесими, сериозно пристапува кон секое укажување од Извештајот. Дискусијата со академската заедница е особено значајна со цел сослушување на сите препораки и идеи за конкретни теми и активности кои заеднички ќе ги превземеме во наредниот период.

Од страна на претставниците на Универзитетите беше истакната благодарност што се поканети на заедничка дискусија во Секретаријатот за европски прашања во врска со Извештајот на Европската комисија. Само со тимска работа, мобилизирање и ангажирање на стручните лица и сите чинители во процесот може да се постигне напредок – се истакна на средбата.

Од двете страни на дискусијата беше договорена идната соработка преку организирање на заеднички трибини, дискусии, дебати со цел постигнување на поголема инклузивност и транспарентност како и зголемување на поддршката и унапредување на процесот за пристапување во Европската Унија.

Сподели ја содржината!
Новости
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
Средба на ЗПВ Димитров со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.