ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Главниот преговарач на ЕУ, Османи побара државен консензус за преговорите
13:08, понеделник, 08 јуни 2020

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и Главен преговарач со Европската Унија, во пресрет на изготвувањето на првичната Преговарачка рамка од страна на Европската Комисија, одржа прес брифинг на кој информираше за последните детали поврзани со европските интеграции. Притоа, Османи покрена иницијатива до сите политички фактори во државава, под покровителство на Претседателот Пендаровски, во изградбата на општествено – политички консензус за европските интеграции, а во пресрет на стартот за преговорите за кој најави дека очекува да се случи до крајот на годината


„А самите преговори претставуваа најкомплексниот и најсложениот процес во кој влегуваме како држава, не само како Влада или како политички партии. Исходот сите ќе нѐ засега најдиректно. Затоа, покрај Европската Унија, за почеток на преговорите треба да се подготвиме и ние. Токму во таа насока, како Главен преговарач со Европската Унија, сметам дека постојат прашања за кои ние како општество мора да иницираме дебата, да се договориме, - за подготвени да ја дочекаме првата меѓувладина конференција и почетокот на преговорите.“, истакна Османи, посочувајќи на потребата од политичка подготовка во пресрет на стартот на преговорите, преку изградба на општествено - политички консензус за приоритет на Европските интеграции како наднационален, надпартиски и стратешки интерес и на државата.


„Затоа дозволете да иницирам, секако преку Владата, и уште повеќе, со коордииран настап со Претседателот на државата, кој може да има важна улога во овој процес на политичко и општествено обединување за стратешките државни интереси. Повикувам да го почнеме процесот на изградба на нашиот заеднички политички и државен консензус, во една инклузивна постапка, со вклученост на сите политички субјекти, во која ќе ги отстраниме партиските интереси од процесот на интеграција на земјата во Европската Унија.“, посочи Османи, упатувајќи на претстојното формирање на преговарачката структура, на функционалноста на Собраниските комисии – Националниот совет за европски интеграции и Комисијата за европски прашања, но и пошироко, во создавањето на целосен општестен консензус за европските интеграции.


„Се работи за генерациски предизвик, кои ги поврзува сонот на минатите генерации кои го долго го чекаа овој момент, но и очекувањата на генерациите кои доаѓаат, а кои имаат право да живеат во стабилна и просперитетна земја. Нас ни се падна таа среќа да бидеме генерацијата која ќе ги почне преговорите - но и обврската тоа да го направиме на најдобар можен начин.“, заклучи Османи.
Сподели ја содржината!
Новости
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
ЗПВ Димитров: „Новата Методологија за пристапување овозможува подинамичен и посуштински преговарачки процес. Нашата цел е тоа целосно да го искористиме"
ЗПВ Димитров: „Во ова клучно време во процесот на интеграција во ЕУ, од исклучителна важност е поддршката од нашите билатерални партнери"
Димитров: „Од Грција очекуваме поддршка и помош на европскиот пат“
ЗПВРСМ Димитров: „Привилегија е што ја имаме Германија за пријател кој ќе ни помогне да ја преминеме линијата на зедничкиот успех“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.