ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Бесими на презентирањето на Приоритетите на Претседателството на Република Италија со Советот на Европската унија
15:28, понеделник, 07 јули 2014

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими, денеска (07.07.2014) присуствуваше на седницата на Комисијата за европски прашања на Собранието на Република Македонија каде се презентираше Програмата и приоритетите за работа на Италијанското претседателство со Советот на Европската унија за периодот јули-декември 2014 година од страна на Амбасадорот на Република Италија во Република Македонија, Н.Е. Ернесто Масимино Белели.

Вицепремиерот Бесими му упати честитки на Италијанскиот амбасадор за Претседавањето на Република Италија со Советот на Европската унија и посака Република Италија успешно да ги реализира зацртаните приоритети особено во однос на процесот на проширување на Унијата и интеграција на земјите од регионот.
“Особено важно е проширувањето која е една од приоритетите на Европа. Интеграцијата на Република Македонија останува стратешки приоритет, a европските процеси имаат подршка од целосниот политички спектар вклучувајќи ја и опозицијата. Македонија продолжува да работи на приоритетите кои произлегуваат од извештајот за напредокот и заклучоците на Европскиот Совет каде приоритет се реформите во судство и независно судство и зајакнување на довербата во институциите, човекови права, слобода на изразување, добри меѓуетнички односи како и добри соседски односи.” изјави вицепремиерот Бесими.

Амбасадорот на Република Италија, Н.Е. Ернесто Масимино Белели информираше дека Италија ќе го води Претседателството под мотото „Европа, нов почеток“ и ги презентираше нејзинитие приоритети кои ќе поставени на три столба: Поттикнување на економскиот раст и вработеноста, ЕУ како област на демократија, права и слобода и Улогата на ЕУ во глобални рамки.

Амбасадорот воедно истакна дека политиката на проширување останува стратешки приоритет и основно средство за промовирање мир, демократија и безбедност во Европа. ЕУ треба да да демонстрира кредибилитет и јасна заложба кон процесот на проширување, со цел да ги мотивира земјите кандидати и потенцијални кандидати да ги преземат сите неопходни чекори кон остварување на напредок во процесот на пристапување.

На својот говор амбасадорот Белели ја потенцираше и подготвеноста на Италија за поддржување на Република Македонија во процесот на исполнување на Европските критериуми и на нејзиниот пат кон пристап во Европсата Унија.

На крајот Бесими ја потенцираше успешната традиција на одлична меѓусебна соработка помеѓу Република Македонија и Република Италија, која континуирано се унапредува и дели заедничка визија за членство на Република Македонија во Европската Унија.

Сподели ја содржината!
Новости
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
Средба на ЗПВ Димитров со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.