ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Бесими домаќин на “ЕУ Појадок” по повод денот на Европа, 9 Мај
14:50, петок, 09 мај 2014

 Годинава по втор пат Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија д-р. Фатмир Бесими беше домаќин на “ЕУ Појадокот“, одржан во Клуб на пратеници, организиран во чест на прославувањето на 9 мај - Денот на Европа, ден кога ги славиме мирот, безбедноста и стабилноста како симболи на Европската унија.

На појадокот гости беа дипломатскиот Кор во државата, министерот Поповски, вицепремиерот Џафери и поранешните вицепремиери за европски прашања. Воведно обраќање имаа вицепремиерот Бесими и евроамбасадорот Орав.
На почетокот на своето обраќање вицепремиерот Бесими оддаде почит кон жртвите од војните во поранешна Југославија, Балканскиот полуостров, Европа и светот.
Цитирајки го Шуман тој додаде „Светскиот мир не може да се сочува без правење на креативни напори пропорционални на опасностите кои го загрозуваат.“ Потребата од „пропорционални креативни напори“ за донесување на мир и стабилност одекнува и 64 години подоцна.

Навраќајќи се кон европските вредности кои се слават денес, мораме заедно да ги надминеме препреките кои го попречуваат патот на мојата земја кон полноправно членство во Европската унија и НАТО, наоѓајќи решенија кои ќе обединат наместо да поделат; кои поддржуваат учество наместо поделба и кои поттикнуваат вклучување наместо исклучување - истакна Бесими.

На крајот уште еднаш упати честитки до Европската унија, за креирањето на мирна, демократска и просперитетна Европа, изградена на принципот на солидарност.

На свеченоста вицепремиерот Бесими како дел од проектот Младите за Европа им врачи Благодарници “Еден ден за Европа“ на студентите и средношколците од Факултетот за музичка уметност – Скопје, Факултетот за уметност – Тетово и Средниот музичко-балетски центар Илија Николовски Луј – Скопје, како резултат на остварената соработка и збогатување на настанот преку звуците на нивните квартети.

Вицепремиерот Бесими во знак на прославувањето на Денот на Европа, денес присуствуваше на Свечената Академија организирана од страна на Државниот Тетовски Универзитет во 11:00 часот, како и на Хепенингот кој се одржа во 12:00 часот на Плоштад Јадран во Скопје.

Сподели ја содржината!
Новости
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
Средба на ЗПВ Димитров со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.