ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Претставена НПАА пред невладиниот сектор
12:56, петок, 31 јануари 2014

Согласно воспоставената пракса, а во насока на зајакнување на консултативниот процес со граѓанскиот сектор по однос на креирањето политики поврзани со процесот на европска интеграција, Секретаријатот за европски прашања денес, 31 јануари 2014 година, организираше дебата за Националната програма за усвојување на правото на ЕУ, ревизија 2014.

Заменик претседателот на Владата задолжен за eвропски прашања, д-р Фатмир Бесими истакна дека во активностите за усогласување на законодавството и исполнување на приоритетите од европската агенда треба активно да се вклучат сите субјекти во државата со што ќе се обезбеди поголема инклузивност и транспарентност на процесот.


Претставниците на граѓанскиот сектор ја поздравија иницијативата за консултација и нивно поактивно вклучување и посочија на потребата од воспоставување на систематизиран начин на консултација и соработка.

Вицепремиерот Бесими нагласи дека Секретаријатот за европски прашања е отворен за понатамошно продлабочување на соработката со граѓанскиот сектор во поодделните поглавја од европското законодавство и воспоставување на механизми кои ќе овозможат постојан дијалог за процесот на усогласување.

Во таа насока, невладиниот сектор беше повикан да достави конкретни препораки и предлози за натамошна надградба на програмата во областите од нивен интерес.

Сподели ја содржината!
Новости
Средба на Димитров со советникот на Меркел: Одржувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде огромен поттик да ја изодиме клучната етапа од патот кон членство во ЕУ
ЗПВ Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер, Багер
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.