ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Бесими на средба со амбасадорите на земјите членки на ЕУ: Продолжуваме со ЕУ агенда
13:28, вторник, 17 декември 2013

 Заменик Претседателот на Владата задолжен за Европски прашања, д-р Фатмир Бесими денес присуствуваше на завршна годишна средба со амбасадорите на земјите членки на ЕУ акредитирани во Република Македонија.

Оваа средба, вицепремиерот ја искористи да ги запознае присутните со исходот од дискусиите при неодамнешната посета на Брисел и европските институции, како и да информира за последните чекори кои Македонија ги има преземено за надминување на наодите од Извештајот на Европската комисија за остварен напредок на РМ за 2013 година.

ЗПВРМ Бесими ја потврди посветеноста на Владата на Република Македонија кон започнатите реформи, како и кон евроинтегративниот пат на земјата. Вицепремиерот истакна дека секоја земја членка на ЕУ претставува важен партнер за нашата интеграција во Европската Унија. Беше повторена заложбата за решавање на отворените прашања со соседите и во оваа прилика беше побарана поддршката на земјите членки на ЕУ со цел олеснување на надминувањето на постоечките разлики со Грција и Бугарија.
Вицепремиерот искажа очекување дека на декемврискиот самит земјите членки ќе го признаат напредокот на Република Македонија потврден со извештајот на ЕК и дека ќе биде даден сигнал за продолжување на реформите во земјата кои се опфатени и со Пристапниот Дијалог на Високо Ниво.

 

Сподели ја содржината!
Новости
Средба на Димитров со советникот на Меркел: Одржувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде огромен поттик да ја изодиме клучната етапа од патот кон членство во ЕУ
ЗПВ Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер, Багер
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.