ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Бесими на посета на Република Словенија: Отворена и цврста поддршка на Словенија за Македонија пред Советот на ЕУ
16:03, четврток, 05 декември 2013

Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за Европски прашања Д-р Фатмир Бесими, денес престојува на еднодневна посета на Република Словенија.

За време на посетата вицепремиерот Бесими се сретна со Заменик Претседателот на Владата на Република Словенија и Министер за Надворешни Работи г-дин Карл Ерјавец, со државниот секретар во Словенечкото Министерство за Надворешни Работи г-дин Игор Сенчар како и со претставници на Комитетот за Е ропски Прашања во Собранието на Република Словенија.

На средбата со со Заменик Претседателот на Владата на Република Словенија и Министер за Надворешни Работи г-дин Карл Ерјавец се разговараше за искуството на Словенија во нејзиното пристапување во Европска Унија и можностите како тоа искуство може да се пренесе на Република Македонија.

Заменик Претседателот Бесими информираше за активностите и напорите на Македонија за исполнувањето на потребните реформи и исполнување на препораките од Извештајот на Европската Комисија пред Декемврискиот Самит на Советот.

Сподели ја содржината!
Новости
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
ЗПВ Димитров: „Новата Методологија за пристапување овозможува подинамичен и посуштински преговарачки процес. Нашата цел е тоа целосно да го искористиме"
ЗПВ Димитров: „Во ова клучно време во процесот на интеграција во ЕУ, од исклучителна важност е поддршката од нашите билатерални партнери"
Димитров: „Од Грција очекуваме поддршка и помош на европскиот пат“
ЗПВ Димитров на средба со раководството на Стопанската комора на Македонија: „Воспоставувањето на соработка со Стопанската комора на Македонија и со бизнис заедницата е еден од столбовите на кои ќе почива успешноста на преговорите
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.