ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: САД може да сметаат на Северна Македонија како на партнер на Балканот
14:46, понеделник, 15 јули 2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи оствари средба со новоименуваната Амбасадорка на Соединетите Американски Држави во Северна Македонија, Кејт Мари Брнз.

Вицепремиерот Османи упати честитки до амбасадорката по повод нејзиното назначување и ѝ посака успешна работа, во насока на продолжување на пријателската соработка во рамки на стратешкото партнерство меѓу двете земји, изразувајќи задоволство за поддршката од страна на САДза евроатлантските аспирации на земјата.

„САД не се само стратешки партнер на Република Северна Македонија, туку и најважен пријател, чија поддршка може да се препознае во сите позначајни успеси на земјава од нејзината независност“- истакна Османи, при што потенцираше дека Северна Македонија останува доверлив партнер на САД на Балканот, силно посветена на промоцијата на западните вредности, демократијата и стабилноста во регионот.

Во продолжение на средбата Османи и Брнз разговараа и за поддршката на САД за членството на Северна Македонија во НАТО, во очекување на ратификацијата на Протоколот за НАТО од страна на Сенатот во наредните месеци. Притоа Османи посочи и на европската перспектива на земјава, со оглед на тоа што се наоѓа во клучен период пред добивање датум за почеток на преговорите со ЕУ во октомври оваа година, истакнувајќи дека поддршката од САД е особено значајна.

 

 

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НИ ТРЕБА СТАБИЛНА И ФУНКЦИОНАЛНА ВЛАДА СО ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА
Донација од бизнис секторот во правец на борбата против пандемија пристигна во земјава
ОСМАНИ: И НАТАМУ ОЧЕКУВАМЕ СИЛНА ПОДДРШКА ОД СЛОВЕНИЈА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ
Османи на одбележувањето на 21 годишнината од ослободувањето на Република Косово
Донацијата од Република Естонија за поддршка при справувањето со пандемијата предизвикана од КОВИД 19, пристигна во земјава.
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.