ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: ОДЛУКАТА ЗА ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОРИ ПРЕТСТАВУВА ФЕР ОДНОС НА УНИЈАТА КОН НАПРЕДОКОТ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА
12:43, вторник, 14 мај 2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска на Универзитетот „Мајка Тереза“ - Скопје беше дел од симулацијата на состанок на Европскиот совет што ја организираа и изведоа студентите. На симулираниот состанок Советот донесе одлука со која на Република Северна Македонија ѝ се додели датум за почеток на преговорите со Европската унија.

„Ми претставува огромно задоволство на денешната симулација на Европскиот Совет организирана од страна на студентите, како Состанок - Самит на кој ѝ се доделува на Република Северна Македонија датум за почеток на преговорите, да ги бранам позициите на земјава и да образложам пред студентите - шефови на држави и Влади на земјите-членки на Унијата, зошто треба и зошто Северна Македонија заслужува одлука за почеток на преговорите со ЕУ“- истакна Османи.

„Република Северна Македонија е подготвена за старт на преговорите уште веднаш. Имаме создадено сериозен напредок во сите области наведени во заклучоците на Самитот на ЕУ од минатата година, реформите почнаа да вродуваат и со плод и да создаваат т.н. „трак - рекорд“; имаме исклучителен политички напредок преку договорите од Преспа, договорот со Бугарија, но и од аспект на внатрешната кохезија создадена со Законот за јазици, успешно избраниот консензуален кандидат за Претседател, Стево Пендаровски, но и многу други успеси на земјава“- додаде Османи.

Во овој контекст тој посочи дека одлуката од страна на Советот со која на Република Северна Македонија ѝ се доделува датум за почеток на преговорите со Европската Унија претставува потврда на целокупниот напредок, фер-однос и на Европската Унија и на земји - членки кон сопствените ветувања, но истовремено и поттик и за останатите земји од регионот, дека е потребен искрен и автентичен напредок и дека истиот се цени и соодветно се валоризира.

За време на настанот Вицепремиерот Османи го претстави и проектот - „Со европско знаење до европската престолнина“, конкурс наменет за студентите по општествени науки при државните универзитети, за кој конкурсот е во тек и кој има цел да ја доближи атмосферата и активностите врзани за европските интеграции, како и обврските на нашата земја на патот кон членството во ЕУ.

Во оваа насока тој додаде дека во рамките на проектот студентите на општествените науки при државните универзитети, преку учеството на конкурсот со изработка на есеи, имаат можност да го покажат своето европско знаење, а најдобрите 12 ќе добијат шанса да ја почувствуваат атмосферата во Брисел, преку тридневна студиска посета на европската престолнина, каде што ќе имаат прилика да ги посетат клучните институции на ЕУ, како и да се запознаат со начинот на нивната работа.

Сподели ја содржината!
Новости
Средба на Димитров со советникот на Меркел: Одржувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде огромен поттик да ја изодиме клучната етапа од патот кон членство во ЕУ
ЗПВ Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер, Багер
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.