ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба на Државната Секретарка Габер со Заменик Министерот за надворешни работи на Република Турција и Директор за Европска Унија Кајмакџи
17:43, понеделник, 13 мај 2019

Денеска во просториите на Секретаријатот за европски прашања Државната Секретарка Калинка Габер оствари средба со Заменик Министерот за надворешни работи на Република Турција и Директор за Европска Унија, Фарук Кајмакџи.

За време на средбата беше потврдено традиционалното пријателство помеѓу двете земји, како и долгогодишната успешна соработка. Соговорниците разменија мислења за состојбите во двете земји и за актуелните случувања во регионот како и за понатамошно унапредување на соработката преку размена на искуства во областа на евроинтеграциите.

Државната секретарка г-ѓа Габер ја потенцираше посветеноста на Владата во реализацијата на реформите во клучните области, при што изрази надеж дека сето тоа ќе придонесе за позитивен исход и ќе резултира со донесување на одлука од страна на Советот со која на Република Северна Македонија ќе ѝ се додели датум за почеток на преговорите со Европската Унија во јуни годинава.

Во текот на разговорот двајцата соговорници заеднички ја потенцираа потребата од зголемувањето на динамиката на севкупната соработка меѓу земјите, посебно во областа на евроинтеграциите како и унапредувањето на билатералните и мултилатералните односи.

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.