ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГИ ИМПЛЕМЕНТИРА СИТЕ ПРЕПОРАКИ ОД СОВЕТОТ НА ЕВРОПА
15:27, среда, 31 јануари 2018

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска оствари средба со Нилс Мужниекс, Комесар за човекови права на Советот на Европа.

Вицепремиерот Османи на почетокот на средбата потенцираше дека оваа Влада е фокусирана на имплементацијата на реформите потребни за членство во ЕУ и постигнување на конкретни резултати во сите области, вклучувајќи ја и областа на почитување на човековите права, кои се составен дел на владеењето на правото, но и се важни за напредокот во пристапувањето во ЕУ. Во оваа насока тој исто така додаде дека Владата посветено работи и на имплементацијата на сите препораки предвидени во различни документи на Советот на Европа.

 

“Од самиот почеток оваа Влада работи на две паралелни траектории: Имплементација на реформите од Планот 3-6-9, но и затворање на отворените политички прашања, како што е изградбата на добри односи со соседите, и целосно спроведување на Охридскиот Рамковен Договор”- изјави Османи. Во тој контекст Османи изрази надеж дека ќе се надминат политичките блокади на Собранието, и Законот за употреба на јазиците, како еден од клучните закони со кој се регулираат основните човекови права на најголемата етничка заедница, албанската – ќе биде усвоен.

 

Вицепремиерот Османи за време на средбата со комесарот Мужниекс додаде дека како дел од Планот 3 6 9+ се спроведуваат мерки за исполнување на препораките на Комитетот против тортура на Советот на Европа како и мерки за подобрување на условите и капацитетите на казнено-поправните установи, спроведување на алтернативни санкции и подобрување на здравствената заштита и безбедност. Османи нагласи дека очекува овие мерки значително да ги подобрат условите за работа на овие институции, но и значително да придонесат во заштитата на човековите права.

Османи во рамки на разговорот го информираше Комесарот Мужниекс дека Македонија ги започна преговорите со ЕК за статусниот договор за соработка со ФРОНТЕКС, со цел нејзино финализирање што е можно поскоро и дека е потпишан Меморандум за соработка помеѓу Министерството за внатрешни работи и Министерството за труд и социјална политика со цел да се зајакне спречувањето на трговијата со луѓе.

Сподели ја содржината!
Новости
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
Средба на ЗПВ Димитров со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.