ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: КОНТИНУИРАНАТА ПОДДРШКА ОД УНГАРИЈА ПРЕТСТАВУВА ВАЖЕН ПОТТИК ЗА ЕВРОПСКАТА ПЕРСПЕКТИВА НА МАКЕДОНИЈА
13:22, понеделник, 18 декември 2017

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи oоствари средба со Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петар Сијарто.

Двајцата соговорници заеднички потенцираа дека Македонија и Унгарија имаат одлични билатерални односи и плодна соработка и дека двете земји остануваат посветени на јакнењето на меѓусебните односи и продлабочување на соработката во сферите од заеднички интерес.

Вицепремиерот Османи и министерот Сијарто, исто така, се осврнаа и на европската и евроатлантската интеграција на Македонија, при што Османи изрази благодарност и задоволство од досегашната принципиелна и гласна поддршка на Унгарија за нашата земја, како во рамките на Европската Унија, така и во рамките на земјите од Вишеградската група.

„2018 година претставува историска можност за Македонија да направи значаен исчекор во приближувањето кон Европската Унија и НАТО“. Во оваа смисла континуираната поддршка од страна на Унгарија претставува важен поттик за европската перспектива на Македонија„ – истакна Османи на средбата. Тој додаде дека Македонија ќе ги испорача сите реформи кои ги има преземено како обврска за откочување на евроинтегративните процеси, истакнувајќи ја притоа и намерата позитивно да пристапи во разрешувањето на сите отворени политички прашања.

Сподели ја содржината!
Новости
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
Средба на ЗПВ Димитров со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.