ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Османи на средби со високи претставници на Хрватскиот Парламент при официјална посета на Република Хрватска ОСМАНИ: САМО КРЕДИБИЛНИТЕ ЕВРОАТЛАНСТСКИ ПЕРСПЕКТИВИ НА БАЛКАНОТ МОЖАТ ДА ГИ ЗАТВОРАТ РЕГИОНАЛНИТЕ ПРЕДИЗВИЦИ
11:00, вторник, 07 ноември 2017

Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на неговата прва официјална посета на Република Хрватска, оствари средби со високите политички претставници на Хрватскиот Парламент. Тој оствари средба со Потпретседателот на Собранието на Хрватска, Жељко Рајнер, со Претседателите на Комисијата за европски прашања, и Комисијата за надворешна политика при Собранието на Република Хрватска, Домагој Иван Милошевиќ и Миро Ковач, каде беа отворени темите за соработката меѓу двата парламенти, регионалната соработка на земјите од Западниот Балкан во рамките на европските процеси, како и за европските перспективи на целиот регион.  

На средбите, Вицепремиерот Османи го потенцираше новиот политички наратив во Република Македонија, кој е во насока на европскиот оптимизам кој е проширен и во целиот регион, но и кај земјите членки на Унијата. Со повеќето соговорници беа разменети мислења за предизвиците со кои се соочува регионот, начините како да се обезбеди кредибилност на европските перспективи, процесот на проширување на Европската унија со земјите од Западниот Балкан, како и соработката меѓу земјите од регионот. На средбите беа отворени и прашањата за справувањето со европските предизвици, како што се лажните вести, пробивот на радикалниот популизам, национализмот, геополитичко влијание од Исток, предизвиците на мигрантската криза итн. Беше констатирано дека сите регионални и европски предизвици на Балканот треба да се решаваат во насока на европските вредности, и најдобро, со засилување на европските перспективи на регионот, како и со задржување на кредибилноста на процесот на проширување. „Само кредибилните европски и евроатлантски перспективи на Балканот можат да ги затворат регионалните предизвици“ истакна Османи. 

Во рамките на посетата на Хрватска, Османи претходно имаше средба и со неговата колешка Марија Пејчиновиќ-Буриќ, Заменик Претседателката на Владата на Република Хрватска и Министерка за надворешни работи и европски прашања, а на маргините од посетата имаше и обраќање пред дипломатските претставници во Хрватска која се одржа во просториите на Делегацијата на Европската Унија во Загреб на тема „Нова страница за Македонија: 2018 – година на кредибилна перспектива за проширување“.

 

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.