ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба Османи - Бенџамин Перкс: ОСМАНИ: РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, И ЈАС ЛИЧНО, ИСКРЕНО ВИ БЛАГОДАРИМЕ ЗА СE ШТО ПРАВИТЕ ЗА ДЕЦАТА ВО МАКЕДОНИЈА
11:38, вторник, 08 август 2017

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денес се сретна со претставникот на УНИЦЕФ во Република Македонија, господин Бенџамин Перкс.

На средбата, Вицепремиерот Османи изрази искрена благодарност до Бенџамин Перкс за континуираните активности што ги спроведува УНИЦЕФ во Република Македонија, а чија главна цел е поддршка и заштита на правата на децата. „Во соработка со државните институции, граѓанското општество, но и експерти, УНИЦЕФ направи многу за подобрување на животот на многу деца во земјата, особено за најранливите категории. За тоа сме благодарни како земја, но сакам да ви ја искажам и мојата искрена лична благодарност “- изјави Османи.

Вицепремиерот Османи изрази благодарност и за огромната поддршка и улогата на УНИЦЕФ за време на мигрантската криза, преку обезбедување на помош на децата-бегалци и мигранти што минуваат низ нашата земја, водејќи сметка за нивните основни потреби како храна, вода, облека, хигиенски објекти. Тој додаде дека аспирациите на Македонија за членство во Европската унија се темелат токму на прифаќањето и имплементацијата на европските вредности, како што е заштитата и унапредувањето на правата на децата.

И двајцата се согласија за продолжување на соработката во претстојниот период и успешно спроведување на новите програмски приоритети на УНИЦЕФ за Република Македонија, 2016-2020.

Од 1993 година, кога започнува со работа, УНИЦЕФ Македонија спроведе проекти наменети за децата во вредност од повеќе од 13 милиони евра.

Сподели ја содржината!
Новости
Средба на Димитров со советникот на Меркел: Одржувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде огромен поттик да ја изодиме клучната етапа од патот кон членство во ЕУ
ЗПВ Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер, Багер
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.