ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
СРЕДБА ОСМАНИ – САЉИЈИ: МАКЕДОНИЈА СТАНА ЧЛЕНКА НА АГЕНЦИЈАТА ЗА ФУНДАМЕНТАЛНИ ПРАВА НА ЕУ (FRA)
14:36, понеделник, 07 август 2017

Денес, по повод зачленувањето на Република Македонија во Агенцијата за фундаментални права (FRA) на Европската Унија, во просториите на Министерството за Правда, се одржа средба помеѓу Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи и Министерот за правда Билен Саљији. Пред почетокот на средбата, Вицепремиерот Османи и Министерот Саљији имаа обраќање до медиумите.

 

„ Членството во ова институција, не е изолиран настан што се случи одеднаш, туку тоа е круна на еден процес кој е започнат уште во 2008 година кога и формално како држава имаме побарано членство во Агенцијата. Низ овој процес поминавме бројни блокади, но еве конечно, го откочивме процесот и станавме членка на оваа важна европска институција.“ – истакна Вицепремиерот Бујар Османи пред почетокот на средбата, додавајќи дека овој настан ја покажува посветеноста на Владата за приближувањето на земјата кон Европската унија на сите можни нивоа.

 

Во продолжение, Вицепремиерот Османи го оцени зачленување во Агенцијата за фундаментални права на ЕУ како важен чекор од страна на Европската Унија, кој е во насока на визибилноста на европски перспективи на Република Македонија. „Ова дотолку повеќе, ако се има предвид дека, Република Македонија во моментов претставува единствената земја – кандидат за членство во Европската Унија која се стекнала со право за учество во работата на Агенцијата за фундаментални права на Унијата. “ – додаде Османи.

 

Министерот за Правда, Билен Саљији, истакна дека вклучувањето на Република Македонија во работата на оваа агенција како единствено тело  кое се занимава со  почитувањето на човековите права во Европската Унија, кореспондира со евроинтегративниот процес на Владата и активностите на усогласување на македонското со европското законодавство. „На овој начин, Република Македонија, како единствена од земјите-кандидатки за членство, ќе  има директен увид во работата на Агенцијата и можност европските стандарди и практиките да ги пренесе во домашната законодавна и институционална рамка.“ – изјави Саљији. Тој додаде, дека поголемиот дел од финансиските обврски на Република Македонија за членството во агенцијата се обезбедени во вид на грант преку ИПА од страна на Секретаријатот за европски прашања, додека остатокот од околу 20% ќе го обезбеди Министерството за Правда.

Сподели ја содржината!
Новости
Средба на Димитров со советникот на Меркел: Одржувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде огромен поттик да ја изодиме клучната етапа од патот кон членство во ЕУ
ЗПВ Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер, Багер
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.