ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Османи: Локалните избори се круна на делот три од Планот 3-6-9
15:51, петок, 28 јули 2017

Денес Секретаријатот за европски прашања организираше трибина со наслов „Имплементација на мерките од Планот 3-6-9 во делот на изборите“. Трибината ја отвори Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Бујар Османи.

 

„Aко изборите во декември можеме симболично да ги наречеме некаков нов почеток, тогаш, претстојните локални избори претставуваат завршеток на прата фаза, претставуваат пресвртна точка по која ќе можеме да оцениме дали Македонија е вратена на европскиот и евро-атлантскиот пат, или не “, рече Османи. Тој додаде дека, за Секретаријатот и за него како координатор на реформскиот план, претстојните локални избори претставуваат и круна на првиот дел - на делот 3, од Планот 3-6-9. Според Вицепремиерот, периодот непосредно пред распишувањето на локалните избори е вистински момент да се дискутира за имплементацијата на мерките во присуство на клучните институции и на граѓанските организации кои имаат долгогодишно искуство во следење на изборниот процес.

 

„Новото парламентарно мнозинство и новата Влада континуирано се залагаат за унапредување на изборниот процес и активно ги поддржуваат сите инцијативи кои се движат во оваа насока.   Оттука и во Планот 3-6-9, првата приоритетна област се изборите, што е една од областите со најголем број мерки или вкупно 11“, истакна Вицепремиерот Османи. Тој во своето обраќање објасни пред присутните дека при дефинирањето на мерките предвид биле земени препораките на ОБСЕ/ОДИХР и Венецијанската комисија, со фокус кон оние кои може да се исполнат до претстојните избори без да се прават законски измени. Овој критериу истакна Османи, е поради  краткиот временски период, но и заради препораките на ОБСЕ/ОДИХР, со цел да не се интервенира со измени на изборното законодавство непосредно пред одржување на изборите.

 

На крајот од своето обраќање Вицепремиерот Османи изрази надеж дека ќе биде постигнат и севкупен консензус за Планот 3-6-9, а ја повика и опозицијата да ги поддржи мерките од овој план, и со тоа и таа да се вклучи, да биде дел и да се вгради во претстојниот евроинтегративен напредок.

Сподели ја содржината!
Новости
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
Средба на ЗПВ Димитров со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.