ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба Османи- Ханеда
16:39, понеделник, 10 јули 2017

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денес имаше средба со првата Амбасадорка на Јапонија во Република Македонија, Каико Ханеда.

На средбата Османи се осврна на посветеноста на Владата за реализација на Планот 3-6-9, што подразбира исполнување на Итните реформски приоритети, во интерес на евроинтегративниот процес на земјата.

Вицепремиерот Османи изрази задоволство од досегашната дваесетгодишна билатерална соработка меѓу двете земји, која, како што рече, има покажано конкретни и одржливи резултати, од кои пред сè имаат корист граѓаните. Во овој контекст, тој ја истакна јапонската помош во здравствениот сектор и како пример ја посочи донацијата на медицинска опрема и возила за примарната здравствена заштита во повеќе општини, но посочи и дека Јапонија се има покажано како вистински пријател на Македонија, кога пред една година даде помош од над 100 000 евра за надминување на последиците од поплавите, а учествуваше и во обезбедувањето поддршка за справување со мигрантската криза.

Вицепремиерот Османи потенцираше дека во претстојниот период соработката меѓу двете земји ќе се зајакне со потпишувањето на Спогодба за техничка соработка меѓу владите на Јапонија и Република Македонија, која во моментов е во фаза на финална консултација, покрај продолжувањето на веќе отпочнатите проекти за техничка помош и обуки во клучни сектори.

„Навистина верувам дека преку вашата амбасада и Вашето присуство во Македонија нашата соработка ќе се прошири во периодот кој следи и дека во наредните години ќе имаме уште поуспешна развојна соработка“, порача Османи.

Сподели ја содржината!
Новости
Средба на Димитров со советникот на Меркел: Одржувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде огромен поттик да ја изодиме клучната етапа од патот кон членство во ЕУ
ЗПВ Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер, Багер
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.