ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Донација на возила од ЕУ
13:27, петок, 10 февруари 2017

Денес во Министерството за внатрешни работи се одржа свеченост по повод примопредавањето на возила од страна на Комесарот Јоханес Хан, како поддршка на нашите институции кои беа вклучени во справувањето со миграциската криза кои се набавени преку фондовите на Европската Унија.

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, д-р Арбр Адеми во своето обраќање посочи дека од почетокот на мигрантската криза Европската унија,  и земјите членки континуирано ги помагаат нашите напори за спречување на нелегалните миграциски движења. 

Кризата  ни покажа дека овој регион треба што е можно побрзо да стане дел од Европската унија и нејзиниот безбедносен систем, бидејќи заедничките напори и соработка се најсоодветниот одговор на сите предизвици, посочи Адеми. 

На крајот Вицепремиерот Адеми изрази благодарност до Делегацијата на ЕУ за активната поддршка и помош при планирањето и реализацијата на помошта наменета за справување со последиците од мигрантската криза,  и очекување дека ваквиот пристап ќе се рефлектира и на останатите мерки. 

Еврокомесарот Хан со оваа свеченост ја заокружи неговата посета во Република Македонија.

Сподели ја содржината!
Новости
Средба на Димитров со советникот на Меркел: Одржувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде огромен поттик да ја изодиме клучната етапа од патот кон членство во ЕУ
ЗПВ Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер, Багер
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.