ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Државниот секретар Блажеска во работна посета на САД на покана на американскиот Стејт Департмент
14:00, четврток, 15 декември 2016

Државниот секретар Блажеска престојува во работна посета на САД на покана на американскиот Стејт Департмент.  Посетата се остварува во рамки на иницијативата Жени-лидери за мир и безбедност при што Блажеска оствари средби со бројни претставници на американските институции, меѓународни организации, тинк-тенкови и граѓанското општество. 

Во Вашингтон се сретна со претставници на Министерството за одбрана и Комитетот за надворешни односи на Сенатот и учествуваше на панел дискусиите со претставници на Атлантскиот совет, Институтот за инклузивна безбедност и Институтот за мир.   

Во Њујорк, Блажеска оствари посета на Организацијата на обединетите нации каде учествуваше во панел-дискусија за Резолуцијата 1325 на Советот за безбедност - Жени, мир и безбедност, и се сретна со извршниот директор на Светската комисија за жени и деца бегалци, Сара Коста. 

Оттаму Блажеска ја продолжи посетата во Сан Диего каде што главна тема на средбите беа миграциските движења. Во тој контекст државниот секретар ја посети американско-мексиканската граница каде што се запозна со методите за борба против нелегалната миграција и криминалните активности поврзани со миграциските движења.  

Блажеска оствари средба и со шефот на полицијата на Сан Диего, Шели Зимерман, и со директорот на Транс-граничниот институт при Универзитетот на Сан Диего, Еверад Мид.   

Блажеска посетата ќе ја заврши со посета на Минеаполис каде што ќе се сретне со сенаторот Ден Шоун и ќе има можност да се запознае со процесите на интеграција на мигранти, бегалци и други ранливи групи во американското општество.

Сподели ја содржината!
Новости
Средба на ЗПВ Димитров со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.