ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба на Државниот секретар Блажеска со ко-претседателот на Заедничкиот консултативен комитет г-дин Жан-Франсоа Истас
15:14, четврток, 17 ноември 2016

Државниот секретар за европски прашања, г-ѓа Ана Блажеска денес во просториите на Секретаријатот за европски прашања оствари средба со ко-претседателот на Заедничкиот консултативен комитет г-дин Жан-Франсоа Истас при Комитетот на региони во Европската унија.  

На средбата се разговараше за динамика на активностите поврзани со Евро-интегративниот процес, како и за последниот Извештај на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за исполнување на условите за почеток на преговори за членство во Европската унија.  

Соговорниците разменија мислење за актуелната економска и политичка ситуација во земјава и регионот. Државниот секретар Ана Блажеска се осврна на улогата на Секретаријатот за европски прашања и воедно подвлече дека членство во Европската унија е стратешка определба на земјава.   

Г-дин Жан-Франсоа Истас ја потврди поддршката за членство на Република Македонија во Европската Унија подвлекувајќи дека Македонија има потреба од Европската унија но и Европската унија има потреба од Република Македонија.  

И двете страни средбата ја оценија како корисна и се договорија за идна понатамошна соработка.

Сподели ја содржината!
Новости
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
ЗПВ Димитров: „Новата Методологија за пристапување овозможува подинамичен и посуштински преговарачки процес. Нашата цел е тоа целосно да го искористиме"
ЗПВ Димитров: „Во ова клучно време во процесот на интеграција во ЕУ, од исклучителна важност е поддршката од нашите билатерални партнери"
Димитров: „Од Грција очекуваме поддршка и помош на европскиот пат“
ЗПВРСМ Димитров: „Привилегија е што ја имаме Германија за пријател кој ќе ни помогне да ја преминеме линијата на зедничкиот успех“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.