ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Отворен твининг проект „ Дополнителна поддршка за зајакнување на ЕУ и ИПА капацитетите на Центарот за обука на Секретаријатот за европски прашања“
17:11, понеделник, 31 октомври 2016

Денес во просториите на СЕП се обележа отпочнувањето на лесниот твининг „Дополнителна поддршка за зајакнување на ЕУ и ИПА капацитетите на Центарот за обука на Секретаријатот за европски прашања“.   


На отворањето свое воведно обраќање имаа Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, д-р Арбр Адеми, г. Никола Бертолини од Делегацијата на ЕУ и г. Марко Акватичи од Германската Амбасада, а проектот пред присутните го презентираше г-ѓа Даниела Хајд, експертка од Сојузна Република Германија.   „Главната цел на овој лесен твининг проект е зајакнување на капацитетите на Центарот за обука на СЕП во управување со циклусите за обука, подобрување на институционалниот капацитет на СЕП, професионалниот капацитет на административните службеници кои работат во областа на прашањата поврзани со ЕУ и ИПА, како и поддршка на водечката улога на СЕП во процесот на понатамошна подготовка за прием на Македонија во ЕУ“, истакна Адеми.   


Овој проект е финансиран од страна на Европската унија преку ИПА ТАИБ 2012 во износ од 250.000 евра. Твининг партнер на овој проект е Сојузна Република Германија.

Сподели ја содржината!
Новости
Средба на Димитров со советникот на Меркел: Одржувањето на првата меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде огромен поттик да ја изодиме клучната етапа од патот кон членство во ЕУ
ЗПВ Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер, Багер
Средба на ЗПВ Димитров со хрватската амбасадорка Тигањ
Средба на ЗПВ Димитров со австрискиот амбасадор Вуцас
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.