ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Вицепремиерот Арбр Адеми на средба со норвешкиот амбасадор Арне Санес Бјернстад
12:19, понеделник, 17 октомври 2016

Заменик претседателот на Владата на Република македонија задолжен за европски прашања, Арбр Адеми оствари работна средба со амбасадорот на Кралството Норвешка Арне Санес Бјернстад.  

На средбата се разговараше за областите во кои е остварена успешна билатерална соработка меѓу двете земји, која ќе продолжи да се реализира во наредниот период, со унапредување на мерките за соработка, бидејќи како што рече Адеми, во Норвешка гледаме посветен и долгорочен партнер. 

„Во насока на концентрирање на напорите и креирање на позначајни резултати со постојните ресурси веќе работиме на нови предлози за соработка за 2017 година“, истакна Вицепремиерот Адеми, додавајќи дека се работи на Платформа за следење, соработка и поддршка која ја најави на минатонеделното затворање на проектот „Одржлив систем за ЕУ обуки“. 

Оваа Платформа ќе обезбеди Секретаријатот за европски прашања постојано да ја наметнува и следи реализацијата на Итните реформски приоритети, а за клучните министерства ќе обезбеди техничка помош, обука, како и конкретен систем за тековно известување за статус на активности и постигнати резултати. „Наша намера е, согласно и принципите што веќе ги воведуваме во програмата со Норвешка, клучните институции партнери да обезбедат сопствено финансиско учество, со што ќе инцираме и подлабока реформа на начинот на планирање и користење на јавните средства“, рече Адеми, изразувајќи задоволство од досегашната 12-годишна одржлива соработка помеѓу двете земји. 

Од страна на Амбасадорот Бјернстад е посочено на подготвеноста на Норвешка да ја продолжи поддршката и во наредниот период, целосно насочена кон остварување на стратешките приоритети на Македонија за членство во ЕУ и НАТО.

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.