ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Обраќање на Вицепремиерот Адеми на конференција на МАНУ
11:49, среда, 07 септември 2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, д-р Арбр Адеми имаше свое обраќање на конференцијата „Меѓународните договори од XIX до XXI век и евроатлантските интеграции на Република Македонија“ која се одржа денес, 7.9.2016 година, во Скопје, во организација на Македонската академија на науките и уметностите.

Во своето обраќање, вицепремиерот се осврна на придобивките од процесот на европско обединување како и на важноста да продолжи процесот на проширување со прирастувањето на земјите од регионот.

„Дозволете ми да потсетам на еден дел од минатогодишната Стратегија за проширување на Европската комисија, со кој се потврдува важноста на процесот на проширување, за земјите кандидати, но и за самата Унија: „Политиката на проширување на ЕУ е инвестиција во мирот, безбедноста и стабилноста во Европа. Таа овозможува зголемени економски и трговски можности за заедничка корист на ЕУ и земјите аспиранти за членство. Перспективата за членство во ЕУ има силен трансформирачки ефект врз засегнатите држави, внесувајќи позитивни демократски, политички, економски и општествени промени“, рече Адеми.

Вицепремиерот Адеми повтори дека земјата останува на патот на интеграција во Унијата како една од основните стратешки определби која е дефинирана уште пред 25 години, од осамостојувањето на Република Македонија и изрази уверување дека во претстојниот период и покрај предизвиците со кои се соочуваме и ние како земја, но и Унијата, ќе се посвети потребното внимание и на забрзаната интеграција на земјите од Западен Балкан во ЕУ.

Сподели ја содржината!
Новости
Вицепремиерот Димитров во работна посета на германското претседателство со ЕУ ​
Средба на ЗПВ Димитров со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.