ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Одржан состанок на Второ (техничко) ниво на Националниот инвестициски комитет
15:00, вторник, 29 март 2016

Секретаријатот за европски прашања денес одржа состанок на Второто ниво на Националниот инвестициски комитет (НИК). Состанокот го претседаваше државниот секретар Ана Блажеска и на истиот учествуваа претставници од Делегацијата на Европската Унија, од меѓународните финансиски институции, билатералните партнери и донаторската заедница со постојана мисија во Република Македонија.

Од страна на Министерство за транспорт и врски беше претставен проектниот предлог грант во рамки на вториот повик за Инвестициски грантови преку Инвестициската рамка за земјите од Западен Балкан 2016 (WBIF 2016), Изградба на железничка пруга Коридор 8 фаза 2 (градежните работи за делницата Бељаковце - Крива Паланка - 34km ). Предлог проектот е еден од приоритетните во Единствениот список на проекти на Република Македонија кој се состои од вкупно 120 инфраструктурни проекти.

Националниот инвестициски комитет (НИК) е советодавно тело во кое на транспарентен начин се дискутира за стратешки инфраструктурни проекти, со цел преку експертска размена на мислења на претставниците од македонската страна и меѓународните институции да се постигне поголема координација на сите страни кои се заинтересирани за финансирање на инвестициските проекти во секторите транспорт, енергетика, социјала и животна средина.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.