ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Учество на Државниот Секретар, Ана Блажеска на вториот координативен состанок на донаторите за земјите од Западен Балкан
16:46, петок, 25 март 2016

Државниот Секретар на Секретаријатот за европски прашања г- ѓа Ана Блажеска учествуваше на вториот координативен состанок на донаторите за земјите од Западен Балкан кој се одржа во Сараево.

На состанокот учествуваа сите главни донатори кои се активни во земјите од Западен Балкан како и претставници од меѓународните организации и влади од регионот.

Овој координативен состанок го организираше Советот за регионална соработка со цел потенцирање на приоритетните проблеми со кои се соочуваат земјите од регионот.

Генералниот секретар на Советот за регионална соработка г- дин Горан Свилановиќ за време на состанокот истакна дека често се случува повеќе донатори да издвојат средства за иста област, додека другите области да останат потполно занемарени. Добро би било, посочи Свилановиќ кога би се успеало да се избегне тоа преклопување и кога донаторите подеднакво би ги подмирувале сите потреби на земјите од регионот.

Државниот секретар Блажеска укажа на промената во приоритетите на донаторите поради мигрантската криза и апелираше да не се запоставуваат претходно утврдените развојни приоритети поврзани со конкурентноста, растот и инфраструктурата на земјите од Југоисточна Европа.

Овој кординативен состанок претставува еден сегмент од активностите кој Советот за регионална соработка заедно со своите пратнери планира да ги реализира во иднина со цел спроведување на стратегијата “Југоисточна Европа 2020”.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: Полската помош соодветствува со фазата на олеснување на рестриктивните мерки
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.