ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Вицепремиерот Бесими во Брисел учествува на конференцијата "Балкански партнерства - Зајакнување на врските во регионот"
13:30, вторник, 16 февруари 2016

Денеска во во рамки на посетата во Брисел, Заменик претседателот на Владата на Република Македонија д-р Фатмир Бесими се обрати на конференцијата "Балкански партнерства - Зајакнување на врските во регионот" (“Balkan partnerships – Strengthening the region’s ties”) организирана од страна на тинк танк организацијата Пријатели на Европа (Friends of Europe). На конференцијата исто така учествуваше и комесарот за соседска политика и преговори за проширување г-дин Јоханес Хан.

Вицепремиерот Бесими и комесарот Хан се обратија на првиот панел посветен на предизвиците кои произлегуваат во справувањето со мигрантската криза. Притоа, Бесими истакна е потребно да се воспостави механизам преку кој уште повеќе ќе се зајакне соработката меѓу земјите од Западен Балкан и институциите на ЕУ.

“За време на кризи мора да се држиме заедно. Соработката помеѓу земјите од Балканот и Европската Унија е задолжителна” – истакна Бесими осврнувајќи се на активностите кои се преземаат во земјата за справување со приливот на мигранти и нивниот хуман третман.

Во своето обраќање Комесарот Хан истакна дека треба да имаме подобро разбирање за нашите различни културни разлики и различните искуства меѓу земјите членки.

Во текот на денот, Вицепремиерот Бесими ќе оствари средба со комесарот Хан и европратеникот и известувач за Република Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НИ ТРЕБА СТАБИЛНА И ФУНКЦИОНАЛНА ВЛАДА СО ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА
Донација од бизнис секторот во правец на борбата против пандемија пристигна во земјава
ОСМАНИ: И НАТАМУ ОЧЕКУВАМЕ СИЛНА ПОДДРШКА ОД СЛОВЕНИЈА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ
Османи на одбележувањето на 21 годишнината од ослободувањето на Република Косово
Донацијата од Република Естонија за поддршка при справувањето со пандемијата предизвикана од КОВИД 19, пристигна во земјава.
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.