ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Претставници од Секретаријатот за европски прашања на студиска посета во Загреб
16:03, четврток, 17 март 2016

 Во рамките на Твининг проектот: “Понатамошно зајакнување на административните и организациските капацитети за процестот на Европска интеграција” финаснсиран од ИПА ТАИБ 2010 во тек се спроведува студиска посета на Државниот Секретар за европски прашања г-ѓа Ана Блажеска и дел од вработените од СЕП во Загреб, Република Хрватска.

Во текот на предавањата во министерството за надворешни работи на Република Хрватска вработените во Секретаријаттот за европски прашања имаа можност за разменуваат мислења и да се запознаат со работењето на најновата членка на Европската унија.

Во рамките на посетата Државниот Секретар, Ана Блажеска исто така имаше средба со г-ѓа Маја Бакран Маричиќ, помошник министер за европски прашања, амбасадорот на ЕУ во Хрватска, г. Бранко Баричевиќ, како и претставници на различни директорати во хрватското МНР.

На состаноците се дискутираше напредокот на Република Македонија во евроатлантскиот процес, како и актуелната состојба во однос на мигрантската криза. Исто така беа разменети идеи за продлабочување на сорасботката меѓу Република Македонија и Република Хрватска особено во однос на зајакнување на административните капацитети за процесот на Европската унија.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.