ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Државниот Секретар во Секретаријатот за Европски Прашања, Ана Блажеска –Гостин предавач на четиринаесеттата сесија на ПОЛИТЕА
15:01, понеделник, 14 март 2016

На 11 март се одржа четиринаесеттата сесија на ПОЛИТЕА на која учествуваше Државниот Секретар во Секретаријатот за Европски Прашања, Ана Блажеска како гостин предавач. Темата на оваа сесја беше „Европски перспективи за личен, професионален и кариерен развој“.

Сесијата се состоеше од два дела од кои во првиот дел на сесијата учесниците на ПОЛИТЕА имаа можност да се запознаат со кариерниот развој на гостинката и искуствата кои и помогнале во градењето на кариерата.

Учесниците на ПОЛИТЕА добија корисни совети за можностите кои ги отвара усовршувањето во странство, како и предностите кои ги создава вмрежувањето во процесот на реализација на професионалните и кариерните планови.

Вториот дел на сесијата беше посветен на Евро-интеграциските процеси на Република Македонија и улогата која во тој процес ја има Секретаријатот за Европски Прашања.

Учесниците на ПОЛИТЕА имаа можност да се запознаат со методологијата за превземање и спроведување на европските норми и улогата која Секретаријатот за Европски Прашања ја има во процесот на распределба на средствата кои на Република Македонија и стојат на располагање преку програмите за поддршка во развојот од Европската Унија.

Еден дел од дискусијата се осврна на актуелната бегалска криза и позицијата на Македонија како земја на „Балканската рута“ која не е членка на Европската Унија, но во координација со останатите држави имплементира политики кои се креираат на Европско ниво.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.