ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Програмска мисија за Инвестициска рамка за Западен Балкан
16:33, понеделник, 07 март 2016

Во Секретаријатот за европски прашања, денеска 7 март 2016 година, се одржа Програмска мисија за Инвестициска рамка за Западен Балкан за програмирање на 2016 година.

Своја презентација на состанокот имаше Раководителот на секторот од ДГ НЕАР, г. Волфганг Шлагер кој престојува на работна посета во Република Македонија и кој на состанокот имаше посебен осврт кон Повикот за кофинансирање на инфраструктурните проекти за Инвестициската рамка за западен Балкан (WBIF) за 2016 година.
Заменик претседателот на Владата за Европски прашања Фатмир Бесими ја поздрави заложбата и поддршката што ЕУ ја дава во насока на зајакнување на капацитетите на земјите од Западен Балкан со цел пристапување во Европска Унија.

Со цел транспарентно координирање на процесот, на состанокот присуствуваа претставници од Секторските работни групи како што се транспорт, енергетика, социјала и животна средина.
Претставникот од ДГ НЕАР Волфганг Шлагер меѓу другото додаде дека работните групи ја имаат поддршката на ЕК бидејќи Националниот Инвестициски Комитет претставува солидна рамка за реализација на проектите од Единствената Листа која произлезе од секторските работни групи, и истата е од големо значење за агендата за поврзување на Земјите од Западен Балкан

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.