ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба на Вицепремиерот Бесими со новоименуваниот директор на Канцеларијата на Светска банка во Република Македонија Марко Мантованели
13:12, четврток, 03 март 2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, д-р Фатмир Бесими денес оствари средба со новоименуваниот директор на Канцеларијата на Светска банка во Република Македонија, г. Марко Мантованели.

Досегашната поддршка од страна на Светска Банка и нашето долгогодишно стратешко партнерство, е од суштинско значење за Република Македонија, рече Вицепремиерот Бесими, особено преку кредитните линии за изградба на патна инфраструктура со која се подобрува целокупната транспортна мрежа, а со тоа и конкурентност на нашата економија. Вицепремиерот Бесими ја афирмираше и националната структура за координација на финансирањето на големите инфраструктурни проекти, како заедничка платформа на Владата, ЕУ, Светската банка и останатите финансиски институции.

На средбата стана збор и за актуелните проекти кои се финансираат преку ИПА фондовите, а се реализираат во партнерство со Светската банка, вклучително и во делот на руралната инфраструктура и санацијата на штетите од минатогодишните поплави.

Во текот на разговорот Вицепремиерот Бесими даде и краток осврт на развојот на политичката состојба и моменталната економска состојба во Македонија, како и за итните реформски приоритети во процесот на пристапување кон Европската унија. При тоа, тој ја потенцираше и заложбата на земјата за отворена соработка со ЕУ, при справувањето со мигрантската криза со што покажа дека е сериозен партнер на ЕУ, подготвен да учествува во каков било план или заедничка заложба на Унијата.

Вицепремиерот Бесими и директорот Г. Мантованели изразија задоволство за можноста за понатамошна соработка меѓу Светската банка и Република Македонија.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.