ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Потпишување на Меморандум за соработка помеѓу Секретаријатот за европски прашања и Македонската Академија на науките и уметностите
12:40, вторник, 01 март 2016

Секретаријатот за Европски прашања и Македонската Академија на науките и уметностите- МАНУ денес потпишаа Меморандум за соработка во интерес на забрзување на интеграцијата на Република Македонија во Европската унија. Воедно беше конституиран и Советот за евроинтеграции на МАНУ за унапредување на соработката меѓу двете институции во духот на доброто разбирање.

Меморандумот, кој го потпишаа Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими и Претседателот на МАНУ, акадeмик Таки Фити предвидува да се создаде платформа за креирање на синергија помеѓу научниот потенцијал, администрацијата и деловната заедница преку разни форми на соработка.

Со него се дефинираат областите и начинот на соработка во насока на искористување на расположивото знаење и искуство, научноистражувачките капацитети во сите области во кои постојат кадровски и други потенцијали што можат да бидат искористени за унапредување на меѓусебната соработка заради постигнување на заеднички цели и интереси.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.