ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба на Вицепремиерот Бесими со министерот за надворешни работи на Италија Гентилони
14:33, среда, 24 февруари 2016

 Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, г-дин Фатмир Бесими, денес, 24 февруари 2016, оствари работна посета на Република Италија и се сретна со министерот за надворешни работи г-дин Паоло Гентилони.

На средбата беше истакната поддршката на Република Италија во процесот на евроатлантската интеграција на Македонија, каде што се потенцираше ставот на Италија дека процесот на проширување на ЕУ нема да биде комплетен без сите земји од Западен Балкан.

На средбата се дискутираше и за актуелната политичка состојба во земјата. Бесими ја истакна важноста на користење на следниот период за исполнување на сите потребни предуслови за организирање на фер и демократски избори, согласно меѓународните стандарди.

Во однос на обврските на земјата во евроинтегративниот процес, Бесими информираше за реализацијата на Итните реформски приоритети кои се особено значајни имајќи предвид дека по одржувањето на изборите, земјата ќе добие уште еден Извештај од Европската комисија врз основа на што ќе се одреди понатамошната перспектива на Македонија.

Во однос на мигрантската криза, соговорниците истакнаа дека важно е да има усогласена и ефективна политика во рамките на сите земји на ЕУ, солидарноста во справувањето со кризата при што Македонија ќе продожи да биде конструктивен партнер во целиот процес.

Во таа насока, Бесими изрази благодарност за финасиската помош за Република Македонија во справувањето со мигрантската криза во висина од 340,000 евра како и за поддршката за спречување на поплави преку ИПА Регионалната Програма за Спречување, подготвеност и реакција на поплавите во Западен Балкан и Турција.

За време на посетата, Вицепремиерот Бесими се сретна и со Претседателот на Собраниската Комисија за европски и надворешни работи, г-дин Фабрицио Чикито.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НИ ТРЕБА СТАБИЛНА И ФУНКЦИОНАЛНА ВЛАДА СО ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА
Донација од бизнис секторот во правец на борбата против пандемија пристигна во земјава
ОСМАНИ: И НАТАМУ ОЧЕКУВАМЕ СИЛНА ПОДДРШКА ОД СЛОВЕНИЈА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ
Османи на одбележувањето на 21 годишнината од ослободувањето на Република Косово
Донацијата од Република Естонија за поддршка при справувањето со пандемијата предизвикана од КОВИД 19, пристигна во земјава.
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.